הדרך לדירה > המדריך > מעמד המסירה

מעמד המסירה

המטרה: להשלים באופן סופי את עסקת המכירה על ידי מסירת מפתח. קבלת המסמכים להעברת רישום הזכויות בנכס כנגד תשלום התמורה האחרון (או ווידוא קיומם של מסמכים אלה). במעמד המסירה יש לבצע "סגירת קצוות" בנוגע להעדר חובות לצדדים שלישיים כמו חברת החשמל, תאגיד המים, וועד הבית, חברת אחזקה וכדומה. לרוב מדובר גם בהזדמנות אחרונה בהחלט לעמוד על טיבו של הנכס אל מול נוכחות המוכרים או מי מטעמם.

הגורם המלווה: עורך דין.

למה זה חשוב?

  • כי אתם רוצים לוודא באופן סופי וברור שלא רובצים חובות על הדירה.
  • כי מדובר בהזדמנות נוספת לבדוק את הדירה ולבחון את מערכותיה השונות.
  • כי ככל שיתגלו ליקויים בדירה במעמד המסירה יש לתעדם בפרוטוקול המסירה (ובכך להבטיח שהמוכר יודע, כי עליו לתקנם ו/או לשאת בתשלום לתיקונם – בהתאם לחוזה הרכישה, כמובן).
  • כי זהו השלב בו תעבירו את התשלום האחרון כנגד קבלת אישור מלוא המסמכים להעברת זכויות, ובעבור אישור מסודר מטעם המוכר על קבלת מלוא התמורה.

כמה זה עולה לי?

  • מעמד מסירת הדירה הוא חלק מנדבך השירותים המסופקים לקונים על ידי עורך הדין המייצג אותם בהליך. לרוב הוא איננו כרוך בתשלום נוסף, מעבר לשכר טרחתו של עו"ד (העומד על 0.5%-1.5% + מע"מ משווי העסקה).

ככה צועדים:

מעמד מסירת הדירה, הידוע גם כ"מעמד מסירת המפתח", הוא השלב הסופי והאחרון בהחלט שבו אתם עומדים מול המוכרים. לצד היותו רגע מרגש וחשוב, מדובר גם בנקודת זמן בה ניתן (וצריך) לבצע "סגירת קצוות". מועד המסירה הוא לרוב השלב שבו העסקה לרכישת הדירה מגיעה לקו הסיום. הקונים מעבירים למוכר את התשלום האחרון לפי לוח התשלומים שנקבע בחוזה, והמוכר מוסר את המסמכים הנדרשים להעברת הזכויות (בטאבו, ברמ"י או בחברה משכנת).

במידה שאין למוכר, במעמד מסירת הדירה, את מלוא המסמכים הדרושים לטובת העברת הזכויות בנכס על שמם של הקונים, ובפרט כאשר חסרים אישור העירייה ואישורי המסים, אזי ניתן לבצע את מסירת הדירה בכפוף להעברת חלק מן התשלום האחרון לחשבון נאמנות (אשר בדרך כלל ייפתח על ידי עורך הדין של המוכרים) ובו מופקד "פיקדון המיסים", ואשר יועבר לידי המוכרים עם המצאת האישורים הרלבנטיים.

מסירה פיסית ומסירה משפטית

דירה יד שנייה מועברת לידי הקונים בהתאם למה שנקבע בחוזה. ברוב המקרים מדובר על מסירת דירה כשהיא נקייה מכל חפץ או אדם (פרט למטלטלין או מחוברים אשר הוסכם שלא ינותקו/יועברו). במעמד המסירה, ככל שהוא נערך בנכס, יש לבדוק היטב שאכן זהו מצבה של הדירה.

ישנם מקרים בהם המסירה של הדירה היא מסירה "משפטית" בלבד. דוגמה לשכיחה לכך היא כאשר הדירה נמסרת בעודה מושכרת לצד שלישי. בסיטואציה זו, המסירה הינה "רעיונית-משפטית" ולא "פיסית". דהיינו, ממועד המסירה ואילך, הקונים מקבלים לידיהם זכויות (וחובות) כלפי השוכרים ומכוח הסכם השכירות. מצד אחד הם זכאים לקבלת דמי שכירות, ומצד שני מחויבים כלפי השוכרים בהתאם לחוזה השכירות. ברכישת דירה יד שנייה המושכרת לאחר, יש לוודא במעמד המסירה הסבה של מלוא הבטוחות והשיקים (לרבות ערבות בנקאית, שטרות, פיקדונות ועוד).

חשבונות לצדדים שלישיים – במעמד המסירה יש לבדוק היטב כי המוכר מעביר לידיכם, הקונים, אישורים אודות תשלום חובות לכל צד שלישי רלבנטי לרבות חברת החשמל, תאגיד המים, וועד הבית, חברת האחזקה (ככל שישנה) וכדומה. שימו לב – ככל שהומצא לידיכם אישור עירייה כנדרש (לחצו כאן להרחבה על הזמנת אישור עירייה), יש בכך כדי להעיד על העדר חובות בארנונה ובהיטל השבחה.

בדיקת ליקויים אחרונה – מומלץ לערוך את מעמד המסירה בדירה עצמה שכן זוהי הזדמנות נוספת ובלתי חוזרת לבחון את הדירה ומערכותיה כאשר המוכרים (ו/או עורך דינם) נוכחים במקום. לא אחת, דווקא במעמד המסירה נחשפות תקלות שונות בנכס שמשום מה "חמקו מתחת לרדאר". ככל שהקונים מזהים ליקויים במעמד המסירה, אשר טרם קיבלו התייחסות בהליך הרכישה (ובהסכם המכר בפרט), חשוב לציין את הדברים בפרוטוקול מסירה. יש לתעד את הליקויים בפרוטוקול המסירה ולבדוק האם המוכר מתחייב לתקנם או לשאת בתשלום בגין תיקונם (כפי שהוסכם בחוזה הרכישה).

טיפ! תעדו את הליקויים לא רק בפרוטוקול המסירה אלא גם במצלמה (בתמונות, בסרטון ומכמה זוויות).

בדיקת מסמכים אחרונה – התשלום האחרון בלוח התשלומים לרכישת דירה נעשה לרוב כנגד מסירת החזקה לידי הרוכשים. במעמד המסירה שבו את המוכרים מוסרים לקונים את המפתחות לנכס, מומלץ לוודא פעם נוספת עם עורך הדין שלכם, כי נמסרו לידיכם מלוא המסמכים הדרושים להעברת הזכויות בדירה על שמכם, במרשם המתאים.

אישור תשלום מלא – מעמד המסירה הוא מועד חשוב לקבלת אישור תשלום מלא מהמוכר ובו הצהרה כי נתקבלה מלוא התמורה בעבור מכירת הנכס.

המומחים שלנו שיסייעו לכם בשלב זה

עורכי דין

רועי מיודק, משרד עורכי דין

10 שנות ניסיון בדיני מקרקעין ונדל"ן – ליווי לקוחות במגוון עסקאות תוך מתן מענה אישי ומקצועי לאורך כל הדרך

מוסינזון 2, תל אביב

אילת שבתאי – עורכת דין

עורכת דין אילת שבתאי מעניקה לקהל לקוחותיה מאזור צפון הארץ שירות אישי, יחס חם זמינות מלאה וליווי צמוד עד לסיום הטיפול בעסקה.

קיבוץ עין חרוד מאוחד

שלומוביץ, סורקין ושות', משרד עו"ד ונוטריון

משרד עורכי דין שלומוביץ, סורקין ושות‘ הוקם בשנת 1995. המשרד נמנה בין המשרדים המובילים בשרון

קלאוזנר 2 רעננה קומה 3

אוהד שפק, משרד עורכי דין

משרד המתמחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין. המשרד מייצג לקוחות פרטיים רבים בעסקאות יד שניה בנכסים פרטיים,

קרן היסוד 34 ירושלים