הדרך לדירה > המדריך > רישום הערה על מכר

רישום הערה על מכר

המטרה: מניעת עסקאות נוגדות בנכס והבטחת זכויות הקונים להמשך מימוש העסקה. במילים פשוטות יותר – למנוע מכירה כפולה של הנכס לצד שלישי אחר ולהבטיח את המשך מימוש העסקה בצורה חלקה עבורכם, הקונים.

הגורם המלווה: עורך דין.

למה זה חשוב?

 1. כי חשוב שאחרי חתימת חוזה הרכישה כל העולם יידע שאתם בעלי זכויות בנכס ושלא ניתן לעקוף אתכם ברישום הזכויות הנכס על שמכם.
 2. כי רישום הערה על המכר חשוב גם לבנקים למשכנתאות בטרם ייתנו לכם משכנתה.
 3. כי רישום הערה על המכר יוצר מצב ביניים מבחינה משפטית, בו אתם, הרוכשים, מוגנים מפני קונים פוטנציאליים אחרים. בסוף תהליך הרכישה ההערה על המכר תימחק וזכויות הבעלות ו/או החכירה שלכם בנכס יירשמו.

כמה זה עולה לי?

 • רישום הערת אזהרה בטאבו תעלה לכם 126 ₪ ברישום מקוון ו-157 ש"ח ברישום בלשכה (לינק לתשלום אגרת הערת אזהרה).
 • רישום הערת אזהרה ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י ולשעבר "המינהל") – לרוב ללא תשלום.
 • רישום הערה על מכר בחברה משכנת – עלות משתנה שיכולה לנוע מ-0 ש"ח ל-300/400 ש"ח.
 • רישום משכון (במקרים מסוימים) – בין 38 ₪ ל-190 ₪, תלוי במשך תקופת רישום המשכון (לינק לתשלום אגרת רשם המשכונות).
 • עורך דין – עורך הדין מטעמכם או מטעם המוכרים יפעל עבורכם לאחר חתימת חוזה הרכישה, לרישום ההערה על המכר במרשם המתאים. לרוב לא תידרשו לשלם שכר טרחה נוסף לעו"ד בגין שלב זה. עם זאת, קחו בחשבון שעורכי דין רבים עובדים עם שליחים המבצעים את רישום ההערה על המכר עבורכם – המחיר עבור השליחות משתנה ומומלץ לבדוק מראש מהי העלות הצפויה.

ככה צועדים:

בשעה טובה! חתמתם על חוזה הרכישה ורכשתם את הנכס. כזכור, בין כל המסמכים הנלווים שחתמתם עליהם במעמד חתימת החוזה, נמצאת גם הבקשה לרישום הערת אזהרה, או במידה שהנכס רשום ברמ"י או בחברה משכנת – הבקשה לרישום הערה על המכר. עתה, עורך הדין שלכם יפעל לרישום הערת האזהרה או הערה על המכר, במרשם המתאים. שימו לב, כי בדרך כלל קובעים בחוזה המכר את מספר הימים (ולעתים ימי העסקים) אשר בתוכם יש להשלים את רישום ההערה.

בעבור נכסים הרשומים בטאבו, רישום הערת האזהרה יכול להתבצע כיום באופן יעיל ומהיר על ידי עורך הדין באמצעות הגשת הבקשה לרישום הערת אזהרה במערכת המקוונת המיועדת לשימוש בידי עורכי דין. זו לא הדרך היחידה וניתן גם להגיש את הבקשה באופן ידני בלשכות הטאבו. הגשה ידנית יכולה להתבצע בידי שליח המצויד בייפוי כח מתאים וגם על ידכם באופן אישי, הקונים (אולם מדובר בפעולה שעשויה לגזול מכם זמן יקר, שכן ברוב לשכות הטאבו וברמ"י עדיין קיימים תורים בקבלת קהל).

טיפ! בדרך כלל חוזה הרכישה יקבע שכנגד רישום הערת האזהרה או ההערה על המכר, ישוחרר התשלום הראשון של התמורה, לידי המוכר. לכן, מומלץ לציין בחוזה הרכישה שאם רישום ההערה נמנע מסיבה שאינה תלויה בכם, הקונים, כמו למשל – שביתה, מלחמה או שעבוד מגביל שנרשם פתאום על הנכס – התשלום הראשון של התמורה יישאר בנאמנות בידי עורך הדין של המוכרים עד לאחר הסרת המניעה, וכי ספירת הימים לרישום ההערה תחל רק מאותו מועד.

לאחר חתימת החוזה, רישום ההערה הוא הצעד הקנייני השני שתבצעו ביחס לביסוס זכויותיכם בנכס. מדובר בשלב משמעותי מאוד בתהליך. באמצעותו אתם "שמים יד" מבחינה משפטית על הנכס, באופן פומבי וכלפי צדדים שלישיים. ההערה, הנרשמת על גבי נסח הטאבו או על גבי אישור הזכויות מטעם רמ"י או החברה המשכנת, טומנת בחובה שני יתרונות עבורכם, הקונים, והם:

 • הגנה פנימית – החל ממועד רישום ההערה נציגי הטאבו ו/או החברה המשכנת לא יאפשרו רישום ו/או פעולה בנכס לטובת צד שלישי אחר, אלא אם הסכמתם לכך בכתב.
 • הגנה חיצונית – החל ממועד רישום ההערה זכויותיכם בנכס הופכות פומביות.

במקרה שבו הנכס רשום בטאבו, יישלחו לטאבו מספר מסמכים לצורך רישום הערת האזהרה:

 • טופס בקשה לרישום הערת אזהרה או טופס בקשה לרישום הערת אזהרה בהסכמת כל הצדדים (להורדת טפסי רישום מקרקעין לחצו כאן).
 • מסמך התחייבות לרישום ההערה – מסמך היכול להיות העתק של חוזה המכר עצמו או ייפוי כח לרישום הערת האזהרה.
 • אישור על תשלום אגרה.
 • בנסיבות מסוימות תתבקשו להמציא מסמכים נוספים. כך למשל, אם אתם קונים מחברה בע"מ או אם נותני ההתחייבות עדיין אינם בעלי הזכויות הרשומים בטאבו.
 • במידה שעורך הדין יגיש את הבקשה לרישום הערת אזהרה באופן מקוון דרך אתר משרד המשפטים, הוא יידרש להמציא טופס נוסף לבקשה – "כתב הצהרה והתחייבות של עורך דין להגשה מקוונת של מסמכים לשם פעולת הערת אזהרה".

כאשר הנכס רשום ברמ"י או בחברה משכנת, יידרשו לרוב מסמכים רבים יותר לצורך רישום ההערה על המכר. ביניהם גם ייפוי כח לעורכי הדין המטפלים ברישום ההערה ו/או טפסים פרטניים בנוסח שנקבע על ידי רמ"י או החברה המשכנת. בנוסף, במידה שהנכס רשום ברמ"י או בחברה משכנת, ואיננו רשום במקביל בטאבו, ייתכן מאוד, כי עורך הדין מטעמכם ידרוש גם רישום משכון על זכויות המוכרים בנכס.

משכון הוא סוג של "שעבוד מגביל" והוא מיוחס למוכרים באופן פרטי לפי פרטי הזיהוי שלהם. רישום משכון יכלול לרוב תיאור של הזכויות הממושכנות. התיאור יהיה פירוט מילולי של הנכס, מיקומו מבחינת מספר גוש וחלקה, ולפעמים גם תיאור קומת הנכס, מספר חדרים ו/או מספר זמני של הנכס כפי שמופיע במרשמי החברה המשכנת.

המומחים שלנו שיסייעו לכם בשלב זה

עורכי דין

ניסים גאטומה משרד עורך דין ונוטריון

משרד עו"ד ניסים גאטומה מתמחה בליווי רוכשי נכסי יד שנייה ביישובים המשתייכים לחטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית העולמית לרבות שקד, טל מנשה, חיננית, ריחן, מבוא דותן וחרמש.

רחוב הגפן, יישוב שקד

אוהד שפק, משרד עורכי דין

משרד המתמחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין. המשרד מייצג לקוחות פרטיים רבים בעסקאות יד שניה בנכסים פרטיים,

קרן היסוד 34 ירושלים

י. שטבהולץ ושות'

משרד י. שטבהולץ ושות' הינו משרד ותיק בעל למעלה מ-25 שנות ניסיון, בעל מומחיות ענפה

וייצמן 72 תל אביב

מאור גנץ, משרד עורכי דין

משרד עורכי דין המתמחה בדיני מקרקעין ונדל"ן, המציע מעטפת של שירות מקצועי, יחס אישי וזמינות מרבית

יהושע גיבשטיין 5, ראשון לציון