הדרך לדירה > המדריך > דיווח למיסוי מקרקעין

דיווח למיסוי מקרקעין

המטרה: קיום במועד של הוראות חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), תשכ"ג – 1963.

הגורם המלווה: עורך דין, לעיתים גם רואה חשבון.

למה זה חשוב?

  1. כי אתם נדרשים על פי חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכשה), תשכ"ג – 1963, לדווח על העסקה לרשויות מיסוי מקרקעין.
  2. כי הדיווח חייב להתבצע בתוך מועד מסוים אחרת יש קנסות וריביות.
  3. כי הדיווח יהווה את הבסיס למגעים שלכם עם רשויות מיסוי מקרקעין ולחיוב או פטור שיינתן לכם במס רכישה.
  4. כי בלי ביצוע הדיווח לרשויות מיסוי מקרקעין לא תוכלו לקבל את אישור מס הרכישה המופנה ללשכת רישום המקרקעין, טאבו, לצורך העברת הזכויות בנכס על שמכם.

כמה זה עולה לי?

  • מאחר וכיום עורכי דין מבצעים את הדיווח למיסוי מקרקעין באופן מקוון, דרך האינטרנט, לא אמורה להיות עלות ייחודית לשלב זה.
  • במידה שהליך רכישת הנכס הוא חלק ממהלך יותר נרחב של עסקאות שונות שאתם מבצעים במקביל, או – אם אתם, הקונים, נחשבים "עוסק" לעניין מע"מ – יכול להיות שתחליטו להיוועץ ברואה חשבון לצורך בדיקה מקדימה של חשיפת המס, ובעיקר בעניין חשיפה למע"מ. עלות ליווי רו"ח משתנה בהתאם למורכבות המקרה וסוג השירות שניתן על ידי המשרד.
  • למרות האמור, שימו לב שעורכי דין שהינם מעל גיל 66 רשאים להגיש את הדיווח למיסוי מקרקעין באופן ידני, כפי שנעשה בעבר. במקרה כזה כדאי לבדוק האם ההגשה תתבצע באמצעות שליח העובד עם עורך הדין שלכם ואם כן – לברר את העלות מראש.

ככה צועדים:

רכישת נכס מקרקעין מהווה "עסקה במקרקעין" ומחויבת בדיווח, לפי חוק, לרשויות מיסוי מקרקעין במשרד האוצר. בישראל ישנם תשעה מחוזות בהם מיסוי מקרקעין פועל – ת"א, חיפה, ירושלים, נתניה, חדרה, טבריה, נצרת, רחובות ובאר שבע. עליכם לבצע את הדיווח למחוז המתאים המטפל באזור בו ממוקם הנכס. לשם איתור המחוז המתאים היעזרו בעו"ד שלכם.

דיווח למיסוי מקרקעין כ"רוכשים" ומהי "שומה עצמית"

הדיווח צריך לכלול את פרטי העסקה וביניהם – מאפייני הנכס (שנת בניה, קומה, כיוון הנכס עורף או חזית, ועוד), מחיר הרכישה, ונתונים אישיים לגביכם. הוא מתבצע באופן מקוון, דרך אתר האינטרנט על ידי עורכות הדין של הצדדים. הדיווח המקוון מהווה כיום את דרך המלך בדיווח לרשויות מיסוי מקרקעין. זוהי פרוצדורה הנעשית בחסות עורכות הדין של הצדדים משום שהיא מחייבת אימות חתימות הצדדים על גבי הדיווח.

מלבד הפרטים השונים אותם יש לפרט בדיווח, תתבקשו להגיש "שומה עצמית" שהיא ההערכה שלכם ביחס לסכום המס שעליכם לשלם כמס רכישה. לשומה העצמית יש לצרף גם הערכה של המוכר ביחס לסכום המס שעליו לשלם כמס שבח. שיטת חישוב מס רכישה מבוססת "מדרגות" שנקבעות לפי הסטטוס של הקונה. להרחבה בנושא מדרגות מס הרכישה ומס שבח ראו את פרק הבדיקה המיסויית בשלב הטרום חוזי. בתום הזנת הנתונים והגשת השומה העצמית, הצדדים מתבקשים לחתום על טופס "הצהרה על נכונות הפרטים בהצהרה מקוונת" (לינק לטופס).

תמרור אזהרה! בהתאם להוראות חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), תשכ"ג – 1963 מדרגות מס הרכישה מתעדכנות אחת לשנה. על כן, חשוב לבדוק את מדרגות מס הרכישה העדכניות במועד הרכישה של הנכס. בכדי לדעת את הסטטוס שלכם מבחינת מדרגות מס רכישה יש להיוועץ בעורך הדין המלווה אתכם.

המועדים לביצוע הדיווח ומועד תשלום המס

הגשת הדיווח בגין העסקה ותשלום המס כפופים למועדים הקבועים בחוק. את הדיווח לרשויות המס יש להשלים עד 30 ימים ממועד חתימת חוזה הרכישה, ואילו את תשלום המס יש לבצע עד 60 ימים ממועד חתימת החוזה. חשוב לשים לב לעמידה במועדים משום שעל אי ביצוע הדיווח במועד מוטל קנס, ואילו על איחור בביצוע תשלום המס יחול קנס וגם יתווספו לסכום המס הצמדה וריבית.

טיפ! כבר במועד חתימת חוזה הרכישה הכניסו ליומנכם תזכורות – אחת ל-30 ימים מיום החתימה לצורך וידוא ביצוע הדיווח לרשויות מיסוי מקרקעין על ידי עורך הדין, והשנייה ל-60 ימים מיום החתימה לצורך וידוא ביצוע תשלום המס, ככל ויש לכם מס ואינכם זכאים לפטור מתשלום מס רכישה.

המומחים שלנו שיסייעו לכם בשלב זה

עורכי דין

ניסים גאטומה משרד עורך דין ונוטריון

משרד עו"ד ניסים גאטומה מתמחה בליווי רוכשי נכסי יד שנייה ביישובים המשתייכים לחטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית העולמית לרבות שקד, טל מנשה, חיננית, ריחן, מבוא דותן וחרמש.

רחוב הגפן, יישוב שקד

רועי מיודק, משרד עורכי דין

10 שנות ניסיון בדיני מקרקעין ונדל"ן – ליווי לקוחות במגוון עסקאות תוך מתן מענה אישי ומקצועי לאורך כל הדרך

מוסינזון 2, תל אביב

אורי קצב – משרד עו"ד ונוטריון

עורך דין ונוטריון אורי קצב מלווה רוכשי ומוכרי נכסי נדל"ן יד שנייה במגוון עסקאות לרבות דירות מגורים, בתים פרטיים, קרקעות ועוד.

שדרות שאול המלך 8, קומה 12, תל אביב

אילת שבתאי – עורכת דין

עורכת דין אילת שבתאי מעניקה לקהל לקוחותיה מאזור צפון הארץ שירות אישי, יחס חם זמינות מלאה וליווי צמוד עד לסיום הטיפול בעסקה.

קיבוץ עין חרוד מאוחד