הדרך לדירה > המדריך > קבלת שטרי משכנתה

קבלת שטרי משכנתה

המטרה: להבטיח לבנק למשכנתאות את רישום המשכנתה לטובתו בעת הגשת המסמכים לרישום הזכויות בנכס על שמכם במרשם המתאים.

הגורם המלווה: עורך דין, יועץ משכנתאות.

למה זה חשוב?

  1. כי במועד שקיבלתם את כספי המשכנתה ניתנה על ידיכם ועל ידי המוכרים ההתחייבות לרישום משכנתה – ועתה הגיע המועד למלא אחר ההתחייבות.
  2. כי זו אחריות שלכם, הקונים, לוודא שמוגשים למרשם המתאים כל המסמכים לרישום הזכויות בנכס על שמכם, כולל שטרי המשכנתה.

כמה זה עולה לי?

  • בשלב זה לא אמורה להיות תוספת תשלום ליועץ המשכנתאות ועו"ד (שכר הטרחה אמור לכלול גם את השירותים המוענקים לכם כעת).
  • אגרת רישום משכנתה בטאבו – 157 ₪.
  • אגרת רישום התחייבות לרישום משכנתה בחטיבה להתיישבות – לא קיימת אגרה נוספת לרישום המשכנתה מעבר לאגרה ששולמה בגין ההתחייבות לרישום משכנתה.
  • אגרת רישום משכנתה בחברות משכנות לרוב נכללת באגרת העברת הזכויות מהמוכרים אליכם, הקונים.

ככה צועדים:

התקדמתם רבות בתהליך הרכישה. שילמתם את מירב או מלוא התמורה עבור הנכס, בין אם באמצעות הון עצמי והשלמת היתרה על ידי הלוואה מובטחת במשכנתה, ובין אם הונכם העצמי כיסה את מלוא התמורה עבור הנכס. במידה שנטלתם הלוואה מובטחת במשכנתה למימון הרכישה, רשמתם כבר את ההתחייבות לרישום משכנתה במרשם המתאים. עכשיו, יש להשלים את ההתחייבות כלפי הבנק למשכנתאות ולוודא שכאשר אתם מגישים את המסמכים לרישום הזכויות על שמכם במרשם המתאים, אתם מצרפים גם את שטרי המשכנתה.

מהם שטרי המשכנתה?

שטר המשכנתה הוא מסמך המהווה חוזה ביניכם לבין הבנק למשכנתאות, והוא יישמר בתיקי הטאבו ו/או החברה המשכנת לאחר רישום המשכנתה על שמכם ועל הנכס אותו רכשתם. בחוזה מפורטים התנאים שבהם מותר לבנק לממש את המשכנתה במידה שלא תעמדו בתשלומי החזרי ההלוואה. מדובר במסמך שכולל לרוב מספר לא מבוטל של עמודים, ובאופן טבעי אינו מובן למי שאינו בקיא בלשון המשפטית. פנייה לעורך הדין בבקשה לקבלת הסברים על נוסח שטרי המשכנתה בהחלט יכולה להיות במקום. מימוש משכנתה על ידי הבנק משמעותו לפעמים תפיסת הנכס עצמו ומכירתו באמצעות כונס נכסים על מנת להשיב לבנק את כספי ההלוואה אותה נטלתם.

טיפ! אל תתמהמהו עם הזמנת שטרי המשכנתה. לאחר שפעלתם לרישום התחייבות לרישום משכנתה, ולאחר ששילמתם את מלוא התמורה על הדירה למוכרים, פנו בהקדם לבנק למשכנתאות בבקשה לפעול להכנת שטרי המשכנתה. כאשר השטרות יהיו מוכנים תידרשו לאסוף אותם מבנק.

טיפ! גם הבנק עושה טעויות! בכדי שהשטרות יתקבלו על ידי המרשם המתאים ויבוצע הרישום של המשכנתה על מורשי החתימה בבנק להיות חתומים כראוי על כל העתקי השטרות במקום המתאים לכך. לכן, לפני שאתם עוזבים את סניף הבנק, הקפידו לבדוק היטב את העתקי השטרות. וודאו כי כל השטרות חתומים על ידי מורשי החתימה של הבנק כנדרש.

חתימה שלכם על שטרי המשכנתה והגשתם למרשם המתאים

את שטרי המשכנתה שאספתם מהבנק תיקחו לעורך הדין שלכם ושם תחתמו גם אתם על השטרות. שימו לב לחתום בכל מקום נדרש ולוודא מול עו"ד שלא החסרתם חתימה או אימות עו"ד. שטרי המשכנתה החתומים, ביחד עם אישור בגין תשלום האגרה הנדרשת, יצורפו על ידי עו"ד שלכם ל"תיק הטאבו" או ללקט המסמכים שיוגשו לחברה המשכנת לטובת העברת הזכויות בנכס משם המוכרים לשמכם, ועל מנת לרשום את המשכנתה לטובת הבנק למשכנתאות, במקביל.

החזרת העתק משטר המשכנתה החתום ונסח טאבו מקורי לבנק

לאחר השלמת העברת הזכויות ורישום המשכנתא במרשם המתאים, עליכם להשיב את השטר המקורי החתום על ידי הטאבו לבנק למשכנתאות. יחד עם השטרות תידרשו להמציא גם נסח טאבו מקורי, חתום על ידי הטאבו, המעיד על רישום המשכנתא בספרי המקרקעין.

המומחים שלנו שיסייעו לכם בשלב זה

יועצי משכנתאות

משכנתא חדשה – חני וחנן צאיג

המשפחה שמייעצת למשפחות – יותר מ-10 שנות ניסיון במתן ייעוץ משכנתא אישי ומקצועי, אשר נתפר לצרכים שלכם ועל בסיס היכרות עם כל המסלולים של הבנקים למשכנתאות

ביל"ויים 10, גדרה

יפה וקסמן – ייעוץ והדרכה בתחום המשכנתאות

למנהלת ומייסדת המשרד, גב' יפה וקסמן, נסיון של 20 שנה במערכת הבנקאית ואחראית על ביצוע של כ-20,000 הלוואות מובטחות במשכנתה, החל מעסקאות פשוטות ועד המורכבות ביותר.

ישה חפץ 12, תל אביב

i-משכנתה – שי בן משה, יועץ משכנתאות בכיר

למעלה מ-10 שנות ניסיון במתן ייעוץ משכנתאות בצפון ובמרכז – ליווי צמוד מצד יועץ משכנתאות בכיר ושירות אישי במלוא מובן המילה. מובילים אתכם יד ביד עד לדירה החדשה

19130 מושב מולדת

טל בן חיים – פתרונות פיננסיים וכלכליים

משרדו של מר טל בן חיים – פתרונות פיננסיים וכלכליים, מעניק ללקוחותיו שירותי ייעוץ בתחום המשכנתאות על בסיס נסיון מגוון בתחום מימון הנדל"ן, החל בפרויקטים רחבי היקף וכלה בעסקאות יד שניה למגורים.

עורכי דין

רועי מיודק, משרד עורכי דין

10 שנות ניסיון בדיני מקרקעין ונדל"ן – ליווי לקוחות במגוון עסקאות תוך מתן מענה אישי ומקצועי לאורך כל הדרך

מוסינזון 2, תל אביב

י. שטבהולץ ושות'

משרד י. שטבהולץ ושות' הינו משרד ותיק בעל למעלה מ-25 שנות ניסיון, בעל מומחיות ענפה

וייצמן 72 תל אביב

אוהד שפק, משרד עורכי דין

משרד המתמחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין. המשרד מייצג לקוחות פרטיים רבים בעסקאות יד שניה בנכסים פרטיים,

קרן היסוד 34 ירושלים

שלומוביץ, סורקין ושות', משרד עו"ד ונוטריון

משרד עורכי דין שלומוביץ, סורקין ושות‘ הוקם בשנת 1995. המשרד נמנה בין המשרדים המובילים בשרון

קלאוזנר 2 רעננה קומה 3