הדרך לדירה > המדריך > התחייבות לרישום משכנתה

התחייבות לרישום משכנתה

המטרה: להבטיח לבנק למשכנתאות שהעניק לכם הלוואה לרכישת הנכס, שכאשר אתם, הרוכשים, תירשמו כבעלי הזכויות בנכס במרשם המתאים, גם המשכנתה לטובת הבנק תירשם במקביל. בהתאם, להבטיח שתקבלו את כספי המשכנתה שאתם צריכים כדי לשלם עבור הנכס, במועד הקבוע בהסכם הרכישה.

הגורם המלווה: עורך דין, יועץ משכנתאות.

למה זה חשוב?

  1. כי אם אתם מתכננים לממן את רכישת הנכס גם באמצעות הלוואה מהבנק, עליכם למלא אחר תנאים מסוימים ולהבטיח את זכויות הבנק לפי תנאי ההלוואה בכדי לקבל את הכסף.
  2. כי השלמת התהליך לרישום ההתחייבות לבנק אורך זמן רב יחסית, הכולל המצאת מסמכים ואישורים שונים על ידכם. יש לוודא שהתהליך מושלם לפני המועד שבו עליכם לבצע את התשלום מכספי המשכנתה למוכר לפי הסכם הרכישה.

כמה זה עולה לי?

  • עלות ייעוץ משכנתה נעה בין 1% עד 6% מסכום ההלוואה, או סכום פיקס.
  • אגרת רישום התחייבות לרישום משכנתה בלשכת רישום המקרקעין – 157 ₪.
  • אגרת רישום התחייבות לרישום משכנתה בחברה משכנת נעה בין 0 ₪ לכ-150 ₪.
  • אגרת רישום התחייבות לרישום משכנתה בחטיבה להתיישבות – 152 ₪.

ככה צועדים:

הרוב המכריע של רוכשי נכסי יד שניה מממנים חלק ניכר מעלות הרכישה באמצעות הלוואה מבנק המובטחת ב"משכנתה" (ואכן, שוק המשכנתאות בישראל "מגלגל" מדי שנה כ-55 מיליארד שקלים). השימוש בכספי המשכנתה ייעשה בדרך כלל לאחר שהרוכשים שילמו למוכרים לפחות 30% ממחיר רכישת הנכס מהון עצמי. הסכמי רכישה קובעים לא אחת בסעיף המתייחס ל"משכנתת הקונה" שהתשלום למוכרים באמצעות כספי המשכנתה יהווה "גמר חשבון". במילים אחרות – הסכום שנותר לתשלום לאחר שהרוכשים שילמו חלק מהתמורה למוכרים מהון עצמי.

כמו בשלב הטרום חוזי, תהליך הרכישה של דירה יד שנייה כולל גם "בדיקת זכאות למשכנתה". כלומר, לפני חתימת החוזה ערכתם כבר בדיקה מקדמית לגבי עצם הזכאות שלכם למשכנתה. בשלב הזה, שהוא אחרי חתימת החוזה ותוך כדי יישום לוח התשלומים על הנכס, תידרשו להעביר לבנק למשכנתאות את כל המסמכים הנדרשים כדי לקבלת כספי ההלוואה. ביניהם העתק מחוזה הרכישה, העתק מהדיווח למיסוי מקרקעין בגין הרכישה, אישור המוכרים על סכום התמורה ששילמתם להם מהון עצמי, צילום שייק מבוטל מחשבון הבנק של המוכרים ועוד.

מדוע יש צורך בהתחייבות לרישום משכנתה? מכיוון שבשלב זה שלאחר חתימת חוזה הרכישה ולאחר ביצוע התשלומים לפי הסכם הרכישה, הזכויות בנכס טרם עברו ונרשמו על שמכם. אי לכך, עדיין אין לבנק אפשרות לרשום משכנתה ממש לטובתו (כי אתם בעצמכם עוד לא רשומים כבעלי הזכויות בנכס). לכן, ולצורך מתן ההלוואה לקונים, הבנק למשכנתאות יבקש שתירשם לטובתו הערה. הערה הדומה ל"הערת אזהרה" אשר נקראת – "הערה בדבר התחייבות לרישום משכנתה".

איך מקבלים את ההתחייבות לרישום משכנתא? מי שנותנים את ההתחייבות לרישום משכנתה לבנק למשכנתאות הם המוכרים. מכיוון שבשלב זה של תהליך הרכישה המוכרים הם בדרך כלל עדיין בעלי הזכויות בנכס, הם גם אלו שיכולים לגרום לרישום ההתחייבות לרישום משכנתה בטאבו או בחברה המשכנת.

המסמכים הרלבנטיים ושיתוף הפעולה של המוכר

בכדי לקבל מהבנק טופס חתום להתחייבות לרישום משכנתה (שהוא מסמך המהווה חוזה מקדים ביניכם לבין המוכרים והבנק לעצם מתן ההתחייבות לרישום המשכנתה בעת העברת הזכויות בנכס על שמכם), אשר מופנה למרשם המתאים (טאבו, רמ"י או חברה משכנת), תידרשו להמציא לקט מסמכים הכוללים, לרוב, את המסמכים הבאים:

  • אישור בכתב, חתום על ידי המוכרים ומאושר על ידי עורך הדין שלהם, ששולם סכום תמורה על הנכס מהון עצמי.
  • שטר ההתחייבות לרישום משכנתה חתום על ידי המוכרים ומאומת על ידי עורך הדין שלהם.
  • צילום שיק מבוטל של חשבון הבנק של המוכרים.
  • טופס בקשה בדבר התחייבות לרישום משכנתה, חתום על ידי המוכרים ומאומת על ידי עו"ד שלהם.

כפי שאתם בוודאי יכולים להתרשם מרשימת המסמכים הנ"ל, המוכרים משחקים חלק פעיל בצעד זה של קבלת ההתחייבות לרישום משכנתה עבור הבנק למשכנתאות. שיתוף הפעולה מצדם בקשר עם רישום חתימתם על מסמכי ההתחייבות הינו הכרחי. אם שאלתם את עצמכם מי מטפל בפועל ברישום ההתחייבות לרישום משכנתה במרשם המתאים – הרי שלרוב הרישום מתבצע על ידי הרוכשים או עורך הדין שלהם, ועל חשבונם.

טיפ! אם אתם יודעים בוודאות שאתם הולכים לקחת משכנתה, חשוב להקדיש סעיף בחוזה הרכישה לעניין חתימת מסמכי ההתחייבות לרישום משכנתה על ידי המוכרים בהסכם הרכישה, ואפילו לקצוב את פרק הזמן שבו על המוכרים להחזיר לכם את מסמכי ההתחייבות כשהם חתומים על ידם. בנוסף, רצוי להתחיל ולטפל בנושא מסמכי ההתחייבות לרישום משכנתה מספיק זמן לפני שאתם נדרשים לשלם למוכרים תשלום שהוא באמצעות כספי המשכנתה. חודש ימים לפני מועד התשלום אמור להספיק.

המומחים שלנו שיסייעו לכם בשלב זה

יועצי משכנתאות

First Israel mortgages

מטרת First Israel mortgages הינה לסייע לרוכשים לבחור את המשכנתה הנכונה עבורם ולקבל תנאים מיטביים.

קינג ג'ורג' 60, ירושלים

הילה אלקלעי, תכנון פיננסי וייעוץ משכנתה

מתכננת פיננסית מנוסה המעניקה ללקוחות פרטיים ועסקיים ייעוץ משכנתה, ייעוץ עסקי, ייעוץ השקעות ותכנון פיננסי.

האפרסמון 15, קדימה

טל בן חיים – פתרונות פיננסיים וכלכליים

משרדו של מר טל בן חיים – פתרונות פיננסיים וכלכליים, מעניק ללקוחותיו שירותי ייעוץ בתחום המשכנתאות על בסיס נסיון מגוון בתחום מימון הנדל"ן, החל בפרויקטים רחבי היקף וכלה בעסקאות יד שניה למגורים.

קדוש משכנתאות

קדוש משכנתאות, מקבוצת "קדוש ביטוחים, משכנתאות ופיננסים", מתמחה מזה כ-30 שנה בייעוץ משכנתאות למגוון עסקאות

רח' היוצר 22, קרית גת | מיקוד 8202155 | ת.ד 812

עורכי דין

נרקיס לביא – משרד עורכי דין וגישור

המשרד מתמחה בליווי רוכשים בעריכת הבדיקות המקדמיות טרם רכישת נכס נדל"ן ובעריכת חוזים לרכישה ולמכירה

שדרות בן גוריון 63 קריית ביאליק

אילת שבתאי – עורכת דין

עורכת דין אילת שבתאי מעניקה לקהל לקוחותיה מאזור צפון הארץ שירות אישי, יחס חם זמינות מלאה וליווי צמוד עד לסיום הטיפול בעסקה.

קיבוץ עין חרוד מאוחד

אורי קצב – משרד עו"ד ונוטריון

עורך דין ונוטריון אורי קצב מלווה רוכשי ומוכרי נכסי נדל"ן יד שנייה במגוון עסקאות לרבות דירות מגורים, בתים פרטיים, קרקעות ועוד.

שדרות שאול המלך 8, קומה 12, תל אביב

דאהן & דלויה – עורכי דין

משרד עורכי דין בירושלים והסביבה המתמחה בנדל"ן ומשפט אזרחי-מסחרי, והמספק שירותים משפטיים בעברית, אנגלית וצרפתית.

בן יהודה 38 (קומה 15), ירושלים