הדרך לדירה > בלוג > עיצוב פנים ואדריכלות > חלוקת חלל נכונה בדירת מגורים
shutterstock_732940081

חלוקת חלל נכונה בדירת מגורים

קטגוריה: עיצוב פנים ואדריכלות
מאת: איתן כהן, Studio ETN

אם אתם בדרך לשפץ או לשנות מבנה פנימי של דירת מגורים שרכשתם או שאתם מתכננים לרכוש, המאמר הזה הוא בשבילכם. במאמר זה אתמקד בנושא של חלוקת פנים נכונה בחלל דירת המגורים.

כאשר מתכננים את חלוקת החלל בדירה עולות שאלות שונות – האם לשבור קירות? או אולי לבנות קירות חדשים במקומם? ובכלל, במה כרוך תהליך חלוקת החלל, אילו בעלי מקצוע אתם צריכים לצדכם, מה חשוב לקחת בחשבון, ואיך ניגשים לתהליך כולו? על אף שקיים שוני די גדול בין תכנון פנים וחלוקת חלל של דירת יד 2, לעומת חלוקת חלל בדירה שנרכשה מקבלן או יזם, ישנם אלמנטים מנחים המשותפים לשני המצבים.

אלמנט מנחה ראשון – קחו בחשבון את צירי ההליכה שלכם בחלל

תמיד חשוב לחשוב על כיווני האור והאוויר של הדירה כנקודת המוצא לתכנון. בנוסף, מומלץ לשרטט מבחינה רעיונית את צירי ו"מסלולי" ההליכה שלכם בחלל. לצורך המחשה, ניתן להשתמש בדוגמה של חלוקת החלל ביחס לדלת הכניסה לדירה. כך, למשל, לא הייתם רוצים שמיד עם כניסתכם לדירה תתקלו באלמנט חוסם או בקיר, אלא הייתם רוצים לשאוף פנימה ולראות כמה שיותר אור, אוויר ומרווח בחלל.

אלמנט מנחה שני – חלוקת משקל בין חללים ציבוריים לחללים פרטיים

בעת תכנון חלוקת החלל בדירה, מומלץ לחשוב על אורח החיים היומיומי שלנו, עד לרמת חלוקת הזמנים בשהייה שלכם בחללים השונים בדירה. לפיכך, נגדיל או נקטין אותם בהתאמה.

אדגים אלמנט זה בעזרת תכנון החלל המרכזי והציבורי של הדירה לעומת החללים הפרטיים. ככל שאתם נמצאים זמן ממושך יותר בחלל הציבורי, וככל שמרוכזות בו יותר ויותר פונקציות המשרתות אתכם, כך החלל הציבורי צריך לקבל יותר דגש בתכנון הן מבחינת גודל החלל הציבורי והן מבחינת הסכום הכספי שיושקע בחלל מתוך התקציב שקבעתם לשיפוץ.

אם למשל יש חדר עבודה המתוכנן בשיפוץ, נבחר למקם אותו במקום שקט ומואר, זאת בכדי לייצר פרודוקטיביות. ובנוסף, נמקם את חדר העבודה בקרבה לחלל המטבח והאירוח על מנת ליצור גישה נוחה לצרכים נלווים לעבודה בחדר העבודה.

לעומת זאת, את החללים הפרטיים הכוללים את חדרי השינה נתכנן לרוב בגודל קטן יותר מהחלל הציבורי, אך בתוך החללים הללו ישנם אזורים שנרצה בכל זאת לתת להם יותר מרחב ודגש, כגון חדר הארונות או חדר המקלחת מאסטר בחדר שינה וזאת בכדי ליצור בהם אוירה מיוחדת ושונה. אם אתם שואלים למה? התשובה פשוטה: כי מגיע לנו להתפנק בסוף יום!

אלמנט מנחה שלישי – התחשבות במערכות ובתשתיות קיימות טרם השיפוץ

אם כבר נגענו בחלוקת החלל לחללים ציבוריים ופרטיים, נכון שנתייחס גם לציר התנועה והמעבר שלכם בין החללים הללו וזאת במטרה לשמור על אקוסטיקה טובה, תאורה וגוונים נכונים, חללים שנרצה להסתיר ועוד. בכדי לייצר מעברים נכונים בין החללים תוך הימנעות ממסדרון צר, ארוך וחשוך יש לקחת בחשבון ולבדוק את מיקומן של המערכות והתשתיות בדירה.

בעת תכנון חלוקת החלל והמעברים בו מומלץ להתחשב ולשים לב לאור מיקומן של התשתיות איפה ממקמים את המטבח, את השירותים ואת מיזוג האוויר והאם תרצו לייצר הנמכת גבס. בדיקה מקדימה זו חשובה מאוד, משתי סיבות:

  1. לפעמים ישנם שינויים שנרצה לבצע אך לא נוכל לממש אותם בגלל אילוצים של מיקום וריחוק של תשתיות ומערכות שונות בדירה ממיקום החלל המתוכנן.
  2. בנוסף, גם אם אפשרי לעשות את השינויים המבוקשים בחלוקת החלל מבחינת מיקום התשתיות והמערכות בדירה, הביצוע שלהם יגרור עלויות מאוד גבוהות עבורכם וחשוב שתדעו מראש מהי מסגרת התקציב הריאלית לשיפוץ.
בעלי מקצוע המלווים את השיפוץ ואת חלוקת החלל בדירה

בפרויקט של שיפוץ דירת יד 2 ישנם מספר בעלי מקצוע שהם קריטיים לליווי התהליך- עורך דין טוב הוא חיוני טרום הקניה, לפעמים נכון יהיה שילווה את התהליך גם שמאי מקרקעין מוסמך שיעריך לכם את ערכה של הדירה טרום רכישתה. כמו כן, יש לבחור בקבלן ביצוע שהוא לא פחות ממצוין וזאת לפי המלצות וביקורות חיוביות מלקוחות מרוצים. חשוב לשאול את הקבלן אם הוא קבלן מפתח, כזה שמביא איתו את כל הפועלים הנדרשים לשיפוץ הכללי, עד קבלת המפתח, או אם הוא רק עושה את העבודה של הריסה ובניה. באופן כללי, מומלץ לערוך סקר שוק מקיף, שכן המחירים יכולים להיות מאוד שונים בין בעלי המקצוע!

אחרון, אך חשוב לא פחות הוא מעצב הפנים שלכם. הוא הנאמן שלכם בתהליך השיפוץ וחלוקת החלל. מעצב טוב יכול לחסוך לכם הרבה כסף. הוא ידע לשאול את השאלות הנכונות, ובכלל לנתב את התהליך באופן הראוי לפי הצרכים שלכם. גם את מעצב הפנים יש לבחור בקפידה, לא רק על סמך המחיר, אלא על סמך המלצות ותיק עבודות וניסיון קודם.

הכותב הוא איתן כהן, מעצב פנים והבעלים של סטודיו לתכנון ועיצוב פנים – Studio ETN. איתן הוא חבר בארגון מעצבי הפנים בישראל ומזה עשור עוסק בתכנון חללים ציבוריים, מסחריים בעלי אופי של אירוח והסעדה, כמו בתי מלון, מסעדות, ברים בארץ ובעולם. לאור תשוקה וסקרנות לתחום התכנון והעיצוב של דירות מגורים איתן פתח את הסטודיו שלו לעיצוב פנים העוסק בתכנון דירות עירוניות לאנשים עירוניים. את הידע העשיר שלו מתכנון ואדריכלות של חללים גדולים ורחבי ידיים ובקנה מידה גדול, איתן מביא לתוך תכנון ועיצוב של דירות מגורים בכל מיני גדלים כך שהוא מביא את עצמו ללקוח במלוא יתרונותיו.

לביקור בדף העסקי של המעצב איתן כהן וליצירת קשר עימו לחצו כאן.