הדרך לדירה > בלוג > מאמרים > נדלן יד 2 – מה מאפיין נדל"ן יד 2 בכלל ומה היתרונות ברכישת דירת יד 2
Nadlan_yad_2

נדלן יד 2 – מה מאפיין נדל"ן יד 2 בכלל ומה היתרונות ברכישת דירת יד 2

קטגוריה: מאמרים
מאת: מערכת

כולם מדברים על נדל"ן

יזמים, קבלנים, התחדשות עירונית, תמ"א 38, פינוי בינוי, נדל"ן יד ראשונה, נדל"ן יד 2 – נדמה שהמילים הללו מגיחות לעברנו מכל מקום. התחושה היא שכולם עוסקים ב"נדל"ן", כולם עסוקים ב"נדל"ן", כולם מדברים על "נדל"ן". אבל אם שאלתם את עצמכם מה מאפיין "נדל"ן יד 2" ומה היתרונות שברכישת דירת יד 2 באופן ספציפי, במאמר זה תוכלו למצוא חלק מהתשובות, לפחות על קצה המזלג.

מאפיינים מרכזיים של נדלן יד 2

נדל"ן יד 2 הוא מונח המתייחס לנכסי נדל"ן שאינם נמכרים מיזמים או קבלנים שזה עתה סיימו לבנות אותם. אלא, המונח מתייחס לנכסים שכבר נרכשו מהיזם המקורי שבנה אותם והוא כולל את מגוון סוגי הנכסים לרבות מגורים, משרדים, מסחר, תעשייה ומלאכה ואפילו זכויות במקרקעין שטרם מומשו בבנייה בפועל.

המעניין הוא, שנדלן יד 2 כולל גם נכסים שבנייתם טרם הסתיימה, כלומר הם עדיין "על הנייר", אך הם כבר הספיקו "לעבור ידיים" מהיזם המקורי או בעל הזכויות המקורי לרוכשים שהחליטו למכור את הנכסים בשנית (או בשלישית, או יותר). בקטגוריה זו ניתן למצוא למשל מוכרים בקבוצות רכישה אשר הצטרפו לקבוצה בעת שהקבוצה רכשה את זכויותיה בקרקע ובחלוף תקופה מסוימת ובטרם הפרויקט הסתיים החליטו למכור את זכויותיהם. דוגמה נוספת, היא עסקה המתבצעת בין מוכר שרכש דירת מגורים בפרויקט של יזם ובטרם קיבל את החזקה בדירה או זמן קצר לאחר שקיבל את החזקה בדיקה מכר את הדירה בשוק הפרטי. במקרים כאלו, הקונה "ייכנס" בנעליו של המוכר אל מול קבוצת הרכישה או אל מול היזם או הקבלן ויהא זכאי לכל הזכויות של המוכר כפי שאלו חלות על רוכשי נכסי נדל"ן יד ראשונה ובאותה מידה יהא חייב בכל החובות במקום המוכר.

אולם, חלק ניכר מנכסי נדל"ן יד 2 כולל דווקא נכסים בנויים המצויים ברובם בבעלות גורמים בשוק הפרטי מזה תקופה, ולפיכך בניגוד לרכישה יד ראשונה מיזם או קבלן, בה שולטים הוראות חוק שונות הקובעות תנאים למכירת הנכסים שולטים בעסקאות אלו תנאי החוזה שיגובשו בין הצדדים והנוהג הקיים בשוק שישלטו בעסקה של נכס נדל"ן יד 2.

היתרונות שברכישת דירת יד 2

אם מתמקדים בנדל"ן יד 2 מסוג "דירת מגורים" (וחשוב בהקשר זה לציין שההגדרה של "דירת מגורים" מבחינת רשויות המס כולל בית פרטי, דירה בבניין מגורים, קוטג' ויחידה בבית דו משפחתי), הרי שיש מספר יתרונות מובהקים לרכישת דירה יד 2.

כך למשל, היות ורוב דירות המגורים יד 2 הן דירות בנויות ניתן יהיה לראות, לבדוק, למשש ולהרגיש את הדירה. זהו יתרון עצום לעומת "רכישה על הנייר". כאשר הדירה בנויה ניתן לחוש את מידת האור שבדירה, את איכות החלונות ומידת הרעש מהרחוב, לבחון את תשתיות הדירה ומידת פעילותן באופן תקין, ועוד.

יתרון מובהק נוסף הוא נושא רישום הזכויות בדירה. בדירות יד 2 יש סיכוי גבוה יותר לכך שזכויות המוכר בדירה מוסדרות ורשומות במרשם המתאים. לרוב, בפרויקטים חדשים לוקח זמן רב לאחר סיום הפרויקט עד שהזכויות בנכס נרשמות על ידי היזם בלשכת רישום המקרקעין או ברשות מקרקעי ישראל. בדירות יד 2 אשר מצויות כבר מספר שנים בידי הבעלים שרכשו מהיזם יש סיכוי טוב יותר שמלאכת רישום הזכויות הושלמה. יחד עם זאת, קיימים לא מעט מקרים של עיכובים ורשלנות בנושא רישומי בתים משותפים ורישום זכויות על שם רוכשים ולכן חשוב מאוד לבדוק את נושא רישום הזכויות באמצעות עו"ד מומחה בדיני מקרקעין, טרם הרכישה.

יתרון מובהק שלישי שנציין במאמר זה, הוא האפשרות לשלוט בצורה רבה יותר על לוחות הזמנים למסירת החזקה בדירה לידיכם. ברכישה יד ראשונה מיזם לוחות הזמנים נתונים וכפופים להארכות ודחיות העשויות לעכב את מסירת הדירה. כך למשל, תנאים פוליטיים או מצבי חירום, עונות השנה ומזג האוויר עשויים לעכב את הפרויקט ובהתאם גם את מועד מסירת הדירה. לעומת זאת, בדירה יד 2, אשר לרוב הינה דירה קיימת ובנויה, תוכלו לגבש לוח תשלומים ולוח זמנים למסירת החזקה בהתאם לצרכים שלכם ושל המוכרים ולאילוצים שונים אשר בדרך כלל ידועים כגון שוכרים המתגוררים בדירה או נטילת הלוואה המובטחת במשכנתה.

עד כאן להפעם בכל הנוגע למאפיינים של נדל"ן יד 2 והיתרונות שברכישת דירת יד 2.