הדרך לדירה > בלוג > מאמרים > כמה עולה בדיקת בית לפני קנייה?
כמה עולה בדיקת בית לפני קניה

כמה עולה בדיקת בית לפני קנייה?

קטגוריה: מאמרים
מאת: מערכת

רכישת דירה יד שנייה מקפלת בחובה יתרונות רבים אך גם דורשת תשומת לב. בעיקר בכל הנוגע למצבו של הנכס ברמה הפיסית, התכנונית וההנדסית. אז כמה עולה בדיקת בית לפני קנייה ומדוע מומלץ (בלשון המעטה) שלא להתפשר על שלב קריטי זה בתהליך הרכישה? על כך בקצרה ברשימה שלפניכם.

בדיקת בית לפני קנייה מהווה חלק מהצעדים הקשורים מבחינתכם ל"שלב הטרום חוזי", והיא נדבך בלתי נפרד מכל מדריך לרכישת דירה יד שנייה. הסיבות לכך הן מובנות וכוללות בין היתר:

  • איתור ליקויים שיפגעו באיכות החיים שלכם – איתור ליקויים שעלולים לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים שלכם לאחר הכניסה לנכס כגון רטיבות בשל פגמים בתשתיות האינטסלציה, סדקים בקירות, בעיות במערכות תקשורת וחשמל ועוד.
  • איתור ליקויים "משפטיים" – התחקות אחר ליקויים משפטיים כדוגמת חריגות בנייה אשר עלולים גם לסבך אתכם אל מול הרשויות וגם ליצור מכשול של ממש במכירה עתידית של הנכס.
  • איתור ליקויים סמויים – אנו תמיד ממליצים לערוך בדירה מספר ביקורים בטרם מתקדמים לחוזה. עם זאת, לא כל ליקוי או בעיה תוכלו לגלות בעין "בלתי מזוינת". למעשה, גם המומחים בתחום אינם סומכים רק על שש חושיהם והליך של בדיקת בית לפני קניה, כאשר הוא נעשה במקצועיות, מקפל בחובו שימוש באמצעים טכנולוגיים שונים כדוגמת מצלמות טרמיות, גלאים אלקטרוניים ועוד.
  • הוצאות מיותרות לתיקון ליקויים שלא אותרו – ברכישת דירה יד שנייה אתם חותמים בדרך כלל בחוזה המכר על סעיף בו אתם מצהירים כי מצאתם את הדירה מתאימה לצרכים שלכם ואתם קונים אותה כמות שהיא. As-Is. במידה שליקויים ובעיות בדירה יתגלו לאחר המעבר (ואפילו שנים רבות לאחר מכן), וככל שלא השכלתם לאתר אותם מבעוד מועד (ו/או להודיע עליהם באופן מיידי למוכרים), אתם עלולים למצוא את עצמכם אל מול שוקט שבורה. בעניין זה יודגש כי בדיקת בית לפני קנייה נועדה בין השאר בשביל לאתר ליקויים שעלותם העתידית – ככל שתושת על הרוכשים וללא אפשרות להיפרע מהמוכרים – תטפס לכדי סכומי עתק.
  • עדות לגבי תום ליבו של המוכר – החוק והפסיקה בישראל אמנם מטילים על המוכר לנקוט בתום לב ולדווח אודות כל הליקויים או החריגות הידועים לו. אולם נסיבות החיים מלמדות שלא כל המוכרים הינם "ישרים כסרגל" ובמקרים רבים בעלי הנכס לא יחשפו פרטים מסוג זה, העלולים מן הסתם להשפיע על גורל העסקה (ו/או מחיר הדירה). בדיקת דירה לפני קנייה המאתרת ליקויים שסביר להניח שהמוכר היה אמור לדעת את דבר קיומם, משליכה גם על יושרתו של בעל הנכס ויכולה "להדליק נורה אדומה" מבחינת התקדמות בתהליך הרכישה.

הסיבות שתוארו כאן הן כמובן רק מעט המחזיק את המרובה. לפני שאתם מבקשים לברר כמה עולה בדיקת בית לפני קניה, חשוב שתבינו את עצם משקלה הרב של בדיקה זו. הן מבחינת העסקה הנוכחית, והן מבחינת (חשוב לא פחות) מכירה עתידית.

כמה עולה בדיקת בית לפני קנייה?

אז כמה עולה בדיקת לפני קנייה? ובכן, התשובה לשאלה הזו משתנה כמובן בהתאם לשורה ארוכה של פרמטרים הנוגעים לסוג הנכס (דירה או בית פרטי), מיקום הנכס בבניין (דירת גן, קומה ראשונה, פנטהאוז וכדומה), גיל הנכס (מטבע הדברים), סוג הבנייה, סוג הדיירים שהתגוררו בנכס (האם הנכס שימש למגורי בעליו או שמא נרכש להשקעה והחליף שוכרים באופן תכוף), זהות הבונה של הנכס (האם הקבלן/היזם ידועים כבונים אחראים או רשלניים) ועוד.

על פי רוב, עלותה של בדיקה הנדסית זו, הנעשית על ידי חברות המתמחות בכך, נעה בין 1,500 שקלים לכ-5,000 שקלים. כמובן שישנה גם חשיבות לגבי השאלה, האם הבדיקה נעשית מתוך מניעים "תמימים" בתהליך הרכישה או שמא מתוך "מצוקה" כאשר הרוכשים כבר נכנסו לביתם החדש וגילו את הליקויים בדיעבד. במקרים מסוימים, בדרך כלל בסיטואציה השנייה, עלות הבדיקה תקפל בחובה גם את עלותו של מומחה היכול לנסח חוות דעת מקצועית שתשמש את הרוכשים בערכאות או במו"מ משפטי.