הדרך לדירה > בלוג > מאמרים > עורך דין לרכישת דירת יד 2
lawyer2dira

עורך דין לרכישת דירת יד 2

קטגוריה: מאמרים
מאת:

רכישת דירה יד שנייה היא איננה עניין של מה בכך. למרות שמדובר בעסקה הנפוצה ביותר בשוק הנדל"ן למגורים, ולמרות שכנגד כל דירה חדשה מקבלן נרכשות בישראל 4-5 דירות יד שנייה, מדובר עדיין (כמעט תמיד) בעסקה גדולה, מורכבת, מאתגרת ויקרה. אי לכך, חשוב לדעת כי אין לבצע את העסקה הזו באופן עצמאי. השלב הראשון לאחר איתור הנכס המבוקש הוא מציאת עורך דין לרכישת דירת יד 2.

אין להקל ראש בבחירה המדויקת של עורך הדין. יש שמגדירים את הקשר שבין הקונים לעורך דינם כ"חתונה קתולית לתקופה של מספר חודשים", ולא בכדי. עורך הדין צריך להיות לא רק מקצועי ומיומן בביצוע עסקאות מכר, אלא גם זמין במובן הרחב של המילה. עליו לדעת מצד אחד כיצד לסייע לקידומה של העסקה, בהתאם ללוחות הזמנים של הקונים, אך גם להתריע מפני עסקאות מסוכנות (עם כל הצער שבדבר).

בחירת עורך דין לרכישת דירת יד 2 – עורך דין המתמחה בנדל"ן בלבד

סוגית "הצפת המקצוע" בתחום עריכת הדין בישראל הפכה זה מכבר לעובדה מוגמרת. עם יחס של עורך דין לכל 150 אזרחים, ועם עשרות אלפי עורכי דין פעילים הרשומים בלשכת עורכי הדין, אין פלא שלכל אחד מאיתנו יש חבר/אח/בן-דוד/שכן עורך דין. עם זאת, לא כל עורך דין מתמחה בדיני מקרקעין ונדל"ן.

בחירת עורך דין לרכישת דירת יד 2 חייבת להיות על בסיס בחירה בעורך דין שזהו תחום עיסוקו. לא ליד, לא בצד, ולא מעת לעת. עורך דין אשר עוסק בנדל"ן באופן קבוע, ומוביל עסקאות מכר מדי שנה. כשם שלא תפנו לרופא שיניים בשביל לקבל טיפול לכאבי פרקים ברגל, כך הבחירה בעורך הדין לרכישת הדירה צריכה להתייחס לניסיון מקצועי ותחום עיסוק.

עורך דין לרכישת דירה – תפקידים מרכזיים

עסקת מקרקעין מניחה לפתחו של עורך הדין כמה וכמה תפקידים מרכזיים. בין היתר עורך הדין אמון על המשימות הבאות:

  • בדיקות קנייניות העוסקות בזכויות הנכס ואופן רישומן במרשמים השונים.
  • בדיקות תכנוניות-הנדסיות – ליווי בבדיקות הקשורות להתאמת הנכס להיתר הבנייה, איתור חריגות בנייה, ליקויים שיש להתייחס אליהם במו"מ ו/או בחוזה המכר וכדומה.
  • בדיקות מיסוי – מתן ייעוץ מקצועי לרוכשים בהיבטי מיסוי מקרקעין המשפיעים דרמטית על עלות העסקה וכדאיותה.
  • ליווי בנושאי משכנתה – ליווי הרוכשים בקבלת משכנתה.
  • ניהול משא ומתן מול המוכרים – ניהול משא ומתן מול המוכרים ו/או עורך הדין המייצגם אותם. עריכת הסכם מכר, הצגת הערות והבאת הצדדים לכדי חתימה (בשעה טובה).
  • מהלכים לאחר חתימה – ביצוע מהלכים שונים לאחר חתימת החוזה כדוגמת רישום הערה על המכר, דיווח למיסוי מקרקעין, הזמנת אישור עירייה, רישום זכויות ועוד.

התפקידים הללו הם כמובן רק חלק מן הרשימה. ישנם עוד שורה ארוכה של תפקידי משנה המהווים חלק מן השירות של עורך הדין, ונסיבות/דירות ספציפיות דורשות לעתים גם צעדים ספציפיים. המסר, בכל אופן, ברור. בחירת עורך דין לרכישת דירת יד 2 היא מהצעדים החשובים ביותר מבחינתכם בקניית הנכס. לא פחות ממציאת הדירה המתאימה.