הדרך לדירה > בלוג > מאמרים > יד 2 קניית דירה
kniyat-dira-yad-2

יד 2 קניית דירה

קטגוריה: מאמרים
מאת: מערכת

חיפוש אחר דירה למגורים או דירה להשקעה מעלה באופן טבעי את השאלה – דירה חדשה מקבלן או דירה יד שנייה. היות שלכל החלטה מאפיינים לחיוב ולשלילה, ננסה לעמוד כאן בקצרה על שלושה יתרונות מרכזיים בהחלטה על יד 2 קניית דירה.

ראשית כל, קצת מספרים. לפי נתוני רשות המסים, כ-70% מהעסקות בישראל הן של רכישות דירה יד שנייה. בערים מסוימים, בהן היצע הדירות החדשות איננו גבוה, הנתונים מטפסים לכדי יחס של 1:9 (ואפילו יותר מכך בערים כמו בני ברק או רמלה). מעבר להיבטים של היצע וביקוש, כשאתם מחליטים ללכת על יד 2 בקניית דירה, שיקולים נוספים יכולים "לשחק תפקיד" בהחלטה.

יד 2 קניית דירה עם אפשרות לראות את הנכס

היתרון הראשון והברור לגבי יד 2 קניית דירה הוא כמובן האפשרות שלכם לראות את הנכס בפועל. לא על הנייר, לא בתוכנית, ולא בהדמיה צבעונית עם דמויות אנשים, עגלות תינוקות ומדשאות. בקניית דירה יד שנייה אתם רואים את הבית שלכם באמת, ויכולים למדוד אותו, לבחון אותו, לבדוק אותו וחשוב לא פחות – להרגיש אותו. כמובן שישנן גם דירות חדשות מקבלן שנרכשות לאחר שהבנייה הסתיימה, אך זה אף פעם לא אותו הדבר כמו דירה "חיה ונושמת".

המחיר, משחק תפקיד

דירה יד שנייה תהיה לרוב אטרקטיבית יותר מבחינת עלויות לעומת דירה מקבילה הנרכשת כחדשה מקבלן. הפערים בדרך כלל נאמדים בכ-10%-15%, כאשר כלל לא בטוח שהתוצר הסופי שתקבלו יהיה פחות טוב. נהפוך הוא. במקרים רבים תוכלו להשיג בשוק היד השנייה נכסים טובים בהרבה, מבלי לחרוג מהתקציב שהגדרתם אפילו בשקל אחד.

ייתכן שתצטרכו לבצע התאמות ושיפוצים לדירה, אך מצד שני לא תאלצו לשאת בעלויות גבוהות המאפיינות דירות חדשות מקבלן (כמו תשלום בגין שכ"ט לעורך הדין של הקבלן או הצמדה למדד תשומות הבנייה). יתרה מזו, גם בדירות חדשות מקבלן נהוג לבצע שינויים ושדרוגים שאינם זולים.

יד 2 קניית דירה – בצעו את הבדיקות הדרושות

כשאתם מחליטים על יד 2 בקניית דירה, חשוב מאד שתבצעו את מלוא הבדיקות המקדימות הדרושות. שלא כמו דירה מקבלן, שבה הנכס הוא גם חדש וגם נהנה מתקופות ארוכות של אחריות ובדק בית (מכוח החוק), ברכישת דירה יד שנייה עליכם לזכור את הכלל של "ייזהר הקונה". אמנם המוכרים מחויבים להיות שקופים עמכם, אבל מומלץ כמובן שלא לקחת סיכונים מיותרים.

יש לבצע בדיקות מקדמיות מקיפות ומעמיקות באמצעות עורך דין מטעמכם ולעתים גם שמאי, מהנדס ומומחים נוספים. הבדיקות המקדמיות כוללות היבטים משפטיים, היבטים הנדסיים-תכנוניים, היבטים פינסיים, היבטי מיסוי ועוד. חלקן קשורות למוכרים עצמם (לדוגמה, האם הם בעלי הזכויות הרשאים למכור את הנכס?), חלקן קשורות לדירה (ליקויים, תיקונים וכדומה) וחלקן קשורות לקונים (האם, למשל, אתם זכאים לפטור במיסוי).