הדרך לדירה > בלוג > עורכי דין > איך בוחרים עורך דין לרכישת דירה יד שנייה?
shutterstock_250676278

איך בוחרים עורך דין לרכישת דירה יד שנייה?

קטגוריה: עורכי דין
מאת: מערכת

בין אם קראתם כבר את המדריך לרכישת דירה יד שנייה, ובין אם עדיין לא הספקתם, דבר אחד חשוב שתדעו. בכל עסקת מקרקעין, תפקידו של עורך הדין הוא קריטי. זהו הגורם המקצועי הראשון במעלה שילווה אתכם לאורך כל הדרך. מרגע מציאת הדירה ועד למסירה המרגשת וקבלת המפתח. אז כיצד תבחרו נכון עורך דין לרכישת דירה יד שנייה? הנה כמה טיפים שכדאי להכיר.

רכישת דירה היא מהעסקאות הגדולות ביותר שתבצעו בחייכם (אם לא הגדולה מכולן). לפי נתונים שפורסמו לאחרונה על ידי רשות המסים, מחירה הממוצע של דירת 3.5-4 חדרים בישראל עומד באזור המרכז על כ-1.59 מיליון שקלים, בשרון על כ-1.86 מיליון שקלים, בירושלים על מחיר ממוצע של כ-2.16 מיליון שקלים, ובתל אביב יותר מ-3.6 מיליון שקלים. על כן, כיאה לעסקה כה משמעותית, אתם חייבים לבחור לצדכם את אנשי המקצוע הטובים ביותר, ועליכם לעשות זאת באופן מושכל.

איך בוחרים עורך דין לרכישת דירה? ללכת על משרד גדול או אולי עורך דין אישי?

עורך דין לרכישת דירה יד שנייה הוא סוג של שותף צמוד. עם ההתקשרות עמו הוא חלק בלתי נפרד מהשגרה שלכם. השיחות עמו הופכות לצפופות וארוכות יותר, והשירות בעניין נגזר מזמינותו. ישנו יתרון רב בהתקשרות עם עורך דין מקרקעין המשתייך למשרד קטן או בינוני.

שלא כמו במשרדים הגדולים, בהם מחלקות המתמחות בדיני מקרקעין מבטיחות לכם "צוות שיעמוד לצדכם", אך בסופו של היום אתם עלולים "ליפול בין הכיסאות", במשרד קטן או קטן-בינוני אתם באמת יכולים להיות בטוחים שהתקשורת והדיאלוג יהיו רציפים. החלטתם להתקשר עם משרד עורכי דין גדול ויוקרתי? בסדר גמור, וודאו מראש את מידת הזמינות שתינתן לכם. בדקו היטב שהמשרד מצמיד לטובתכם עורך דין אישי שיעבוד עמכם ישירות.

עורך דין לרכישת דירה יד שנייה – ההתמחות במקרקעין היא קריטית

אחת הטעויות הנפוצות בהן "נופלים" קונים המחפשים עורך דין לרכישת דירה יד שנייה טמונה בכך שהם סבורים שאין צורך בהתמחות מיוחדת בדיני מקרקעין, שכן מדובר בחוזה משפטי שכל עורך דין יכול "לטפל בו". מכאן קצרה הדרך לפנייה לעורכי דין אשר אינם עוסקים בעסקאות נדל"ן ושאין להם כל ניסיון או נגיעה בנושא.

ובכן, שימו לב. דיני המקרקעין בישראל הינם סבוכים, מורכבים וחשוב מכך – דינאמיים ומשתנים תדיר. חוקים חדשים נכנסים לתוקף חדשות לבקרים, היבטי מיסוי משתנים בקצב מסחרר (ומשפיעים על העסקה בעשרות ומאות אלפי שקלים), מרשמי המקרקעין נעים בכיוונים שונים והפסיקה בבתי המשפט מחדשת בקצב מסחרר.

בחירת עורך דין לרכישת דירה יד שנייה חייבת להתמקד בעורכי דין שזהו מקצועם ותחום עיסוקם. נכון, לא מעט מעורכי הדין המתמחים במקרקעין מציעים גם שירותים נוספים. למשל, התמחות בדיני מקרקעין לצד משפט אזרחי-מסחרי, דיני מקרקעין ביחד עם דיני משפחה, עורך דין מקרקעין שעוסק גם במשפט מנהלי וכדומה. על כן, מומלץ לפנות אך ורק לעורכי דין המדגישים את התמחותם בדיני נדל"ן ומקרקעין כתחום עיסוק ראשי (ולא משני). אם אתם מבקרים באתר האינטרנט של עורך הדין, והנושא של דיני מקרקעין ונדל"ן זוכה לחשיפה צדדית בלבד, רצוי להימנע מהתקשרות עמו לעסקה מסוג זה.

טיפ חשוב נוסף: בישראל, בה למעלה מ-50,000 עורכי דין פעילים, לכל אחד מאיתנו יש לפחות שני עורכי דין במעגל הקרוב (קרובי משפחה, חברים, שכנים וכדומה). אל תתפתו להיתלות בעורך דין קרוב או חבר רק לאור השכלתו המשפטית וקרבתכם אליו. אתם יכולים להיעזר במכרים או בני משפחה לעצות ראשוניות, אך חשוב מאד שיהיו אלה עורכי דין העוסקים בנדל"ן והמקרקעין באופן ספציפי. גם עורכי דין נעזרים בייעוץ משפטי מקצועי כשהם רוכשים דירה לעצמם ולא בכדי.

אגב, היות שמדובר בעסקה גדולה ומורכבת, ובשירות משפטי המקפל בחובו סיכונים וחובות זהירות, יש מי שימליץ (בצדק) שלא לערבב שמחה וששון. דהיינו, גם אם יש לכם חבר/בן משפחה שהוא עורך דין מקרקעין היכול לספק לכם שירות משפטי לרכישת דירה יד שנייה, ייתכן ולא כדאי לערב חברים/משפחה עם החלטות כלכליות כה דרמטיות. פנייה לעורך דין חיצוני, אובייקטיבי ומקצועי, היא במקרים רבים החלטה נבונה. כן, גם אם אתם מכירים עורך דין מקרקעין ממקור ראשון.

מצאתם את הדירה שלכם? אל תחתמו על דבר לפני שפגשתם עורך דין מקרקעין

החיפוש אחר הדירה יכול להיות סיזיפי, מתיש ומאתגר. אתם מבקרים בנכסים, נפגשים עם מתווכים, מעלים ומורידים את התקציב שלכם תכופות, מפסידים שעות עבודה ומנסים כל הזמן לג'נגל בין החיים עצמם לחיפוש הנכס החדש.

כשאתם מגיעים סוף סוף אל הארץ המובטחת, ומרגישים שמצאתם את הדירה הנכונה בעבורכם, רצוי לפנות בהקדם לקבלת ייעוץ משפטי. אל תתפתו לחתום על מסמכים שונים כמו למשל "זכרון דברים" אשר יכול להיחשב בעתיד כחוזה משפטי לכל דבר ועניין (במידה שיופר, עלול להקים חובת פיצוי).

כל דירה יד שנייה, כולל דירות חדשות שנבנות זה לאחרונה (ואפילו כאלה שאתם רוכשים ישירות ממוכר שקנה את הדירה מקבלן), יכולות לטמון בחובן מוקשים. לא רק בהיבטים הנדסיים ותכנוניים (כמו ליקויי בנייה או חריגות בנייה), אלא גם בפרמטרים משפטיים שונים (הערות אזהרה, שעבודים, בעלויות משותפות וכדומה). אתם מוזמנים לקרוא על כך בהרחבה בשלב הטרום חוזי במדריך לרכישת דירה יד שנייה שבאתר "הדרך לדירה".

תפקידו של עורך הדין הוא קריטי. עליו לעבור היטב על כל המרשמים והמסמכים הרלוונטיים, ולוודא כי הדירה אכן "מוכנה לקנייה". ככל שעורך הדין יאתר סיכונים או תרחישים שונים שעולים מבדיקותיו, עליו לעדכן אתכם אודות הדברים במקצועיות, וכן לספק פתרונות משפטיים. עורכי דין העוסקים בתחום מכירים היטב את ההתנהלות בבדיקות הללו, כולל ניואנסים אשר עלולים להיות "חמקמקים".

בחירת עורך דין לרכישת דירה יד שנייה – אין חכם כבעל הניסיון

ניסיונו של עורך הדין הוא חשוב ביותר בביצוע בדיקות מקדמיות לרכישת דירה יד שנייה. בין אם מדובר על בדיקה קניינית, ובין אם בניתוח בדיקה מיסויית, ובין אם בעזרה בביצוע בדיקה הנדסית-תכנונית. בבחירת עורך דין לרכישת דירה יד שנייה מומלץ לפנות לעורכי דין שצברו כבר קילומטרז' בתחום, ואשר יודעים היכן "מצויות" המלכודות המשפטיות והתכנוניות. הטיפ שלנו בשבילכם הוא פשוט – כשאתם מתלבטים איך בוחרים עורך דין לרכישת דירה יד שנייה, הכניסו את שנות הניסיון שלו למאזן השיקולים שלכם. האם הוא עוסק בתחום לפחות 5-10 שנים והאם ביצע בעבר עסקאות דומות.

כמה משלמים?

שכר טרחתו של עורך דין לרכישת דירה יד שנייה עומד בדרך כלל על שיעור מסוים מעסקת המכר. על פי רוב, מדובר על שכר טרחה של 0.5%-1.5% + מע"מ. כלומר, אם מדובר על דירה בשווי של 2 מיליון שקלים, שכר טרחתו של עורך הדין ינוע בין 10,000 שקלים + מע"מ (11,700 שקלים) לבין 30,000 שקלים + מע"מ (35,100 שקלים).

ככל שהעסקה היא מורכבת יותר, ודורשת כפועל יוצא מכך יותר שעות עבודה, כך שכר טרחתו של עורך הדין יהיה גבוה בהתאמה. מנגד, כאשר מדובר בעסקה "פשוטה", בגבולות הגזרה "הרגילים" לעסקאות מסוג זה, שכר הטרחה ינוע לרף הנמוך יותר.